Vyhledej
Šikovné nákupy
Tenisový klub Dvůr Králové n. L (TC DK) > Doprava

Koronavirus napadl i komunikace: oprava silnice z Vítězné není dokončená

Redakce / 22.04.2020, Královédvorsko
V souvislosti s generální opravou ulice Krkonošská ve Dvoře Králové měla být opravena od 14. do 19. dubna i její objízdná trasa. To se povedlo bohužel jen zčásti: 900 m je opraveno a zbylých 400 m není. Proč?

FOTOGALERIE - Nedokončená oprava silnice Vítězná - Kocbeře

Pokud se totiž dělá zásadní rekonstrukce krajské silniční stavby, tedy z rozpočtu a pod vedením a zodpovědností kraje, tak je vždy v rozpočtu stavby připraveno určité procento peněz i na opravy objízdných komunikací, které dočasnou uzavírkou hlavní komunikace hodně trpí. To se stalo i v tomto případě. Jenže bohužel to "procento" nestačilo na celých 1300 metrů ale jen na 900 metrů. Kde se stala chyba?

Chyba se nestala, zkrátka částka na opravu nestačila a tak se všichni zúčastnění snažili zajistit z krajského rozpočtu ještě zbývajících 2,5 mil. Kč, které scházely, aby se silnice opravila celá.

Bohužel přišel koronavirus a s tím související zmatky, panika a stres. Veškeré volné krajské prostředky šly na nákupy roušek, dezinfekcí a respirátorů. Zkrátka najednou byla jednání složitá a marná. A stavba už jela. Doslova do poslední chvíle se čekalo, zda se peníze najdou a fréza, která brousila starý asfalt bude moct dojet až ke křižovatce. Bohužel se nenašly a asfalt byl položen jen tak, jak to všichni vidíme.

Ptáte, se co dál?

Ptáme se také a ze všech stran slyšíme, že "... všichni se snažíme tyto celkem malicherné peníze (na dopravní stavbu) na kraji zajistit tak, aby se neopravený zbytek podařilo opravit na podzim, kdy se bude dodělávat silnice skrz les a bude znovu uzavřena i tato křižovatka. Bude zde potřebná technika a prostor to dodělat..." Podobné věty jsme slyšeli od pracovníků městského úřadu ve Dvoře Králové i z úst starosty obce Vítězná pana Hrubého. Ať už město, tak starosta Vítězné jinak na stavbu nemají defacto žádný vliv a jde opravdu jen o prosby a přání: vše je pod taktovkou kraje.

Zeptali jsme se tedy i náměstka hejtmana pro dopravu a senátora pana Červíčka a náměstka ředitele Údržby silnic Královéhradeckého kraje pana Koutníka. Odpověď pana Koutníka konzultovaná i s panem Červíčkem je zde:

"V rámci rekonstrukce silnice III/300 Dvůr Králové nad Labem - Kocbeře, 2. etapa, která je financovaná z prostředků EU, je počítáno s opravou části objízdné trasy od obce Vítězná směrem k rekonstruované silnici II/300 v nejhorším úseku, v rozsahu cca 800m v hodnotě 4 mil. Kč. Oprava ve větším rozsahu není možná, protože finance na rekonstrukce objízdných tras jsou podmínkami dotace omezené. Krajské prostředky jsou čerpány na další realizované stavby v Královéhradeckém kraji a v současné složité době nejsou další krajské prostředky volné. Do doby rekonstrukce se silnice bude opravovat technologiemi běžné údržby. Dále bych chtěl uvést, že Královéhradecký kraj v nedávné době provedl ve spolupráci s obcí Vítězná opravu silnice III/299 28  v průtahu obce Vítězná a připravuje projektovou dokumentaci na rekonstrukci této silnice od Dvora Králové nad Labem k obci Vítězná"

Na závěr: mnohé z vás jistě také napadlo, proč celých těch mizerných 1300 m silnice nebylo opraveno už před 6 lety, kdy se udělal kompletní nový povrch průtah obcí Vítěznou - cca 12 km.

"Tehdy se ve Vítězné neopravovala silnice, ale kanalizace. A nám se velkým úsilím podařilo přesvědčit kraj, aby po položení kanalizace místo záplatování výkopů, opravil celou silnici. A na tom jsme se jako obec i finančně podíleli a bereme to jako velký úspěch. Jinak by silnice nebyla. No a od Komárova ke křižovatce se už kanalizace nedělala, takže to nešlo zahrnout do původního projektu pod žádnou záminkou," vysvětlil nám logiku rekonstrukce komunikací starosta Vítězné Petr Hrubý.

Jan Holan

Související články
Autobusoví a železniční dopravci mohou opět přes hranice od 11. května 2020
V pondělí 29. června 2020 se uzavře Heydukova ulice. Rekonstrukce potrvá téměř 3 měsíce
Celková rekonstrukce Krkonošské ulice a odvodnění v lese na fotkách z dronu Ládi Válka
Uzavření křižovatky na Komárov platí pro osobní i autobusovou dopravu (24. srpna - 5. září 2020)
Vaše komentáře

Přečteno 2369x
 
Hodnocení článku: