Vyhledej
Šikovné nákupy
Tenisový klub Dvůr Králové n. L (TC DK) > Turistika > koupaliště

Vybraná koupaliště vítají návštěvníky i v září, počasí jim přeje

Redakce / 10.09.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Předpovídaná vlna veder bude možná lákat ke koupání: ovšem většina koupališť již ukončila svůj provoz. Přesto se v regionu najdou výjimky, kde areál koupaliště neslouží jen k plavání, ale také k rekreaci.

FOTOGALERIE - Koupaliště v regionu

Bazén uvnitř i venku

Příkladem dobré praxe je Nová Paka. Součástí tamního sportovně rekreačního centra je vnitřní plavecký a venkovní rekreační bazén. Nejenže se tento areál otevřel mezi prvními v době pokoronavirové, ale také jako jedne z mála má na podzim otevřeno dle skutečného počasí. Jak nám řekl vedoucí areálu Jiří Petr, letos bude venkovní bazén se skluzavkou otevřen minimálně do konce září. Loni jeho provoz i s bouzdalištěm ukončili až v polovině října. Vířivka je venku k dispozici celoročně. “O provozu bazénů rozhoduji já. Nevidím důvod mít rekreační bazén zavřený, když je venku hezky”, dodává Jiří Petr.

Nová PakaRekreační bazén je v kompaktu s plaveckým bazénem a je nerezové konstrukce. Rekreační část je do L s hloubkou vody 0,9 m a má objem 27 m3. Z rekreační části je ještě oddělené brouzdaliště 4 x 4,2 m s hloubkou 0,25 – 0,3 m a objemem 4,7 m3. Bazén se provozuje s teplotou vody 30°C.

Sluneční lázně s plaváním na vlastní nebezpečí

Lázně Dachova u Hořic jsou příkladem areálu, který má spíše rekreační než sportovní charakter. Plovárna se tak stává v září Slunečními lázněmi, kdy již není v areálu přítomen plavčík a plavání je po ukončení oficiální plavecké sezony možné na vlastní nebezpečí. Areál je však otevřen, o jeho úplném uzavření rozhodují technické služby na základě předpovědi počasí. Loni tak byl areál otevřen do konce září denně od 10 do 19 hod. Paní správcová však v areálu bydlí po celý rok, a tak je možné areál využít výjimečně i v dubnu. Jak nám sdělil Martin Pour, místostarosta města Hořice, letos ani nebudou vodu na zimu vypouštět, jak tomu bylo v předchozích letech. “Letos jsme zkusili biologické čištění vody, které nevyžaduje posezónní vypouštění vody do vodoteče. Voda sice letos nebyla tak modrá, jako když jsme ji čistili modoru skalicí, ale všechny odebrané vzorky vody byly dle hygieny v pořádku,” vysvětlil Pour. Město navíc v posledních letech investovalo do opravy původního zázemí koupaliště: jedinečné prvorepublikové kabinky a šatny tak svítí čerstvou červenožlutou barvou. Vstupné je do 17 hod. 60 / 40 Kč, poté snížené.

Otevřeno naplno dle počasí

Koupaliště Flošna v Hradci Králové má aktuálně také stále otevřeno: vodu v bazénech vyhřívá na 26°C a dle vedoucího areálu Jana Konvalinky tuto teplotu mají po celý den hluboké bazény: brouzdaliště se prohřívají až během dne. O datumu uzavření koupaliště rozhoduje právě pan Konvalinka na základě předchozích zkušeností s návštěvností. “Pokud klesne dlouhodobě denní teplota pod 20°C, tak zavíráme. Letos budeme určitě otevřeno do příští neděle denně do 9 do 19 hod. (do 20. září 2020),” informoval potenciální zájemce o plavání. Virtuální prohlídku najdete zde.

Záříjové víkendy na koupališti

V Trutnově letos poprvé netrápí správce tamního koupaliště odpadající dlaždičky: bazény byly rekonstruované do nerezové podoby, doplněny o nové vodní atrakce a voda je vyhřívána na 25°C. A tak zde letos poprvé zkouší víkendovou otevírací dobu pro případ, že bude hezké počasí. Otevřeno tak měli první záříjový víkend a budou mít i ten následující víkend. “Návštěvnost nebyla velká, v sobotu odpoledne pršelo, přišlo celkem zhruba 100 lidí,” sdělil portálu kralovedvorsko.cz Radek Horák, vedoucí sportovišť spadajících pod organizaci Mebys, s.r.o. Otevřeno bude již v pátek od 14 do 19 hod. a o víkendu od 9 do 19 hod. Sezona byla ukončena 13. září 2020.

V září vyhrává zimní stadion

V Jaroměři mají na tamním koupališti také vyhřívanou vodu. Přesto již několik let sezona končí s posledním srpnovým dnem nebo koncem prázdnin. Není zde nikdo, kdo by loboval za veřejnost, která by ráda využila i teplé záříjové dny k plavání či rekreaci u vody. Stejně jako v dalších městech, která mají ve své správě kromě koupaliště i zimní stadion, se zde personál technických služeb již od poloviny srpna věnuje ledování, a to za jakýchkoliv teplotních podmínek. 

Nevyužitý areál

Dvorský areál zvaný Tyršovo koupaliště má potenciál stát se sportovně-rekreačním areálem a sloužit široké veřejnosti více měsíců, než kolik je vyhrazeno pro plavání. V areálu je přímo možno ubytovat správce, který by nad přítomností lidí dohlížel: není tomu tak. V radničních novinách bylo slíbeno, že areál bude otevřen dále dle vývoje počasí, sezona byla prodloužena do 6. září, což zejména v poslední den využilo překvapivě hodně plavců. A to i přes skutečnost, že voda v areálu není vyhřívaná a poslední den její teplota nepřesáhla 18,5°C. Během předpovídané vlny veder, která má přijít v příštím týdnu, však možnost koupání mohou Dvoráci závidět občanům vybraných okolních obcí, nebo si do jejich areálů zajet. 

Kateřina Sekyrková

Související články
Nedoceněný (a nevyužitý) dvorský poklad
Vaše komentáře

Přečteno 732x
 
Hodnocení článku: